Menu

Zdrowie jest najważniejsze

Blog stworzony dla ludzi żyjących aktywnie

Co to jest efekt jojo?

powernati

W czasach, kiedy szczupła sylwetka oznacza nie tylko zdrowie, ale również powodzenie w życiu osobistym i zawodowym, coraz więcej osób sięga po różne, nierzadko kontrowersyjne metody odchudzania. Na rynku roi się od poradników opisujących zasady zdrowego odżywiania i zdrowego tracenia na wadze, nie każdy jednak ma czas i cierpliwość, by wprowadzać te mozolne zmiany w życie. Zamiast tego chcemy szybkiego efektu, przy minimalnym wysiłku. Czy jest to w ogóle możliwe?

Dieta na redukcję

Wiele diet odchudzających, które gwarantują nam szybką utratę kilogramów nazywana jest dietami na redukcję. Chodzi tu dokładnie o redukcję zbędnych kilogramów. Warto jednak uświadomić sobie, że nie liczy się tylko ilość utraconych kilogramów, ważne jest również co tak naprawdę tracimy. Nie chodzi nam bowiem o utratę cennej tkanki mięśniowej, która kształtuje naszą sylwetkę, spala wiele kalorii oraz jest zabezpieczeniem sprawności w podeszłym wieku. Wszyscy chcielibyśmy spalać tylko niepożądany tłuszcz. Tymczasem wiele diet redukcyjnych, które powodują szybką utratę masy ciała sprawia, że tracimy też mięśnie, co jest procesem niezwykle niekorzystnym.

bellybodycaloriesdiet42069

Efekt jojo

Poza utratą tkanki mięśniowej, diety ubogokaloryczne, które powodują szybkie chudnięcie, mogą nam zagwarantować jeszcze jedno. Jest to efekt jojo- czyli powrót utraconych kilogramów, czasem razem z naddatkiem. Dzieje się tak, ponieważ nasz organizm po okresie głodówki próbuje jak najszybciej odzyskać utracone składniki, by przygotować się na kolejną. Kiedyś był to sprawny mechanznim ewolucyjny, który nie pozwalał naszym przodkom umrzeć z głodu, dziś skutkuje on ciągłą porażką w walce z kilogramami. Jedynym rozwiązaniem jest mądrze zbilansowana dieta,w której odchudzanie rozkładamy na dłuższy okres czasu.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • trenerpersonalnypoznan

    Przerobiłem na sobie efekt jojo. Często jest on efektem ubocznym chęci szybkiego schudnięcia. Lepiej chudnąć powoli, ale liniowo, wówczas ryzyko znacznie spada.

© Zdrowie jest najważniejsze
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci