Menu

Zdrowie jest najważniejsze

Blog stworzony dla ludzi żyjących aktywnie

Kim jest ektomorfik?

powernati

Patrzysz w lustro i wciąż nie jesteś zadowolony ze swojej sylwetki? Chudość towarzyszy Ci od najmłodszych lat i nie wiesz, jak przytyć choćby kilogram? Zewsząd bombardują nas przypomnienia o konieczności zachowania wspaniałej sylwetki i często nierealne zalecenia: ćwicz, przyjmuj białko na masę, zmień swoją dietę. Zanim jednak zaczniesz mordercze treningi na siłowni, warto dowiedzieć się, jaki typ sylwetki tak naprawdę reprezentujesz

Trzy podstawowe typy sylwetki

Nie jesteśmy zbudowani identycznie. Każdy człowiek posiada unikatowy wzór sylwetki, naukowcom udało się jednak podzielić sylwetki według trzech kategorii i w ten sposób wyodrębnili typ ektomorficzny (bardzo szczupły), typ mezomorficzny (przeciętny) oraz typ endomorficzny (ten ze skłonnością do tycia). Każdy z tych typów posiada określony wzór wyjściowy sylwetki oraz inny metabolizm. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Czym charakteryzuje się ektomorfik?

Ektomorfik to osoba o bardzo szczupłej sylwetce, wąskich ramionach i biodrach. O ile w świecie kobiet, jest to często pożądany typ figury, o tyle mężczyźni często cierpią z powodu kompleksów związanych ze swoją chudością. Organizm ektomorfika posiada zwykle bardzo szybką przemianę materii, co oznacza, że bez problemu może on przyjąć bardzo wysoką dawkę kalorii i nie przytyć. Choć wydaje się to zaletą, ektomorficy mają duży problem- nie potrafią zwiększyć masy, nawet jeśli usilnie się starają.

B5C06ECF1CF7B1779E3078D970B8A8166DB30AD132CA0C0BA0pimgpsh_fullsize_distr

Jaka dieta dla ektomorfika?

Ektomorfik, który chce przytyć powinien przede wszystkim zwiększyć dawkę kaloryczną przyjmowanych posiłków. Przyjmuje się, że przeciętny ektomorfik o masie niższej niż 70 kilogramów powinien spożywać ćwicząc nawet ponad 4300 kcal dziennie. Posiłki powinny być rozłożone równomiernie, co 3-4 godziny oraz zawierać zbilansowaną ilość białka i węglowodanów.

 

© Zdrowie jest najważniejsze
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci